Üye Girişi / Üye Ol

Lisanssız GES ile kazanç hesaplaması

Merhabalar!
Bildiğim kadarıyla lisansız GES projesi ile maksimum 1MW lik santral kurulabilmekte. Buna göre 1MW elektriği günün 7 saati üretebildiğimi varsayarsak ve elektrik alım fiyatını da 0.13 dolar / kWh olduğunu varsaysak bu sistemin günlük getirisi bürüt olarak 1000kW * 7h * 0.13 $/kWh = 931$ oluyor.

Bu hesap doğru mudur? Böyle bir sistemin monokristal paneller ile tüm ekipman dahil kurulumu için tahmini ücretlendirme nedir? Ortalama % vergilendirmesi nedir?

Şimdiden teşekkürler.

Cevaplar ( 1 )

  1. bu hesap eğer %100 kapasite faktörü olsaydı doğru olurdu, yalnız 1 MW panel 1MW üretemez, güneş, hava koşulları, panel verimliliği %100 değildir. Kapasite faktörü ile hesap yapmak daha doğru olur, Yapılan testler Konyada kapasite faktörünün yaklaşık %18 düzeyinde, Kıbrıs’ta %23 olduğunu gösteriyor. Konya için hesap yaparsak, 1 yılda üretilecek elektrik 8760 saat * % 18 verim * 1 MW ile bulunabilir. Bu değer elektrik satış fiyatı ile çarpılması gerekiyor, yorum ekinde etkileyen faktörlerin çeşitliliğini gösteren denklem mevcuttur.

    TIP: Use Markdown to format text! Yardım? Min 5 and max 30000 characters allowed! ERROR: Comment should be at least 5 and max 30000 characters long!
    İşleniyor...
  2. 16 Aralık 2015, | Attila SATAN

    Çok teşekkür ederim. Tam olarak aradığım formül buydu işte.

× Teşekkürler

...

Your Answer has been added successfully, thanks for participating! Now refreshing this page...

Tartışmaya katıldığınız için teşekkürler, cevabınız yayınlanmıştır.