Üye Girişi / Üye Ol

Ucuz Elektrik Saatleri Nasıl Oluyor?

Ucuz elektrik için gece ve gündüz hangi saatlerde kullanmak lazım, bilgisi olan?

kWh fiyatı nedir?

Cevaplar ( 2 )

 1. 0

  Elektrik tüketimini ağırlıklı olarak gece saat 22.00 ile saat .06.00 arasında yapan elektrik aboneleri için faydalı olan ve söz konusu saatlerdeki tüketimin kWh bedelinin günün diğer saatlerinde yapılan tüketimin kWh bedelinden daha düşük olan üç zamanlı tarifenin belirlenmiş saat aralıkları aşağıdaki gibidir:

  Puant Saatleri : Saat 17.00-22.00
  Gece Saatleri : Saat 22.00-06.00
  Gündüz Saatleri: Saat 06.00-17.00

  Söz konusu elektrik indiriminden yararlanabilmek için öncelikle abonenin kullanmış olduğu elektrik sayacının elektronik sayaç olması gerekmektedir.

  Elektrik sayacı elektronik olan abonelerin üç zamanlı tarifeden yararlanabilmeleri için gerekli olan ikinci şart ise elektrik abonesi sahibinin ilgili TEDAŞ İl Müdürlüğü ABONE SERVİSİ ne yazılı olarak üç zamanlı tarifeden yararlanmak istediğine dair dilekçe vermesidir.Söz konusu dilekçeye istinaden ilgili TEDAŞ İl Müdürlüğü abonenin dilekçe verdiği tarihteki endeks değerlerini aboneye fatura ettikten sonra ABONENET ortamında abonenin tarife bilgilerini günceller.

  Yukarıda belirtilen puant-gece-gündüz saatlerinde (üç zamanda da) elektrik tüketim değerleri olan abonelerin söz konusu üç zamanlı tarifeye geçmeleri halinde abonenin elektrik maliyetleri artış gösterecektir.Çünkü söz konusu gece saatlerinde elektrik fiyatı normal tarifeye göre ucuzlarken puant tarifesi normal tarifeye göre daha yüksek olacaktır.

  01.01.2009 Tarihinden itibaren geçerli olan Elektrik Tarifelerine bakıldığında olay daha net bir şekilde anlaşılacaktır:

  1kWh BİRİM BEDELİ (Kuruş)

  NORMAL TARİFE (TEK ZAMANLI) : 0,19803

  ÜÇ ZAMANLI TARİFE

  GÜNDÜZ : 0,18617
  PUANT : 0,29549
  GECE : 0,10755

  TIP: Use Markdown to format text! Yardım? Min 5 and max 30000 characters allowed! ERROR: Comment should be at least 5 and max 30000 characters long!
  İşleniyor...
 2. 0

  peki haftasonu nasıl oluyor

  TIP: Use Markdown to format text! Yardım? Min 5 and max 30000 characters allowed! ERROR: Comment should be at least 5 and max 30000 characters long!
  İşleniyor...
 3. 24 Kasım 2014, | levent

  haftanın bütün günleri için tarife aynı şekilde uygulanır. sadece saat dilimi önemlidir.

× Teşekkürler

...

Your Answer has been added successfully, thanks for participating! Now refreshing this page...

Tartışmaya katıldığınız için teşekkürler, cevabınız yayınlanmıştır.

Share This