Üye Girişi / Üye Ol

Güneş enerjisinde ölçüm zorunluluğu?

Ölçüm yönetmeliğine göre, rüzgar ve güneş enerjisinde ölçüm zorunluluğu var. Güneş enerjisinde ölçüm zorunluğunun amacını anlamaya çalışıyorum? yardımcı olabilecek arkadaş var mı?

Cevaplar ( 1 )

 1. Yatırım açısından amacı yok ama EPDK’nın bunu yapmasının sebebi gerçek olmayan yatırımcıyı ayıklamaktır. EPDK bunun böyle olduğu söylüyor. Aşağıdaki metinde açıklıyor:

  EPDK Elektrik Dairesi Yenilebilir Enerji Grup Başkanı Hulusi Kara, sonuçlandırılması için hâlâ uğraşılan 1 Kasım 2007 rüzgar başvurularına benzer bir sürecin bir daha yaşanmaması için ölçüm zorunluluğu getirildiğine işaret ederek, “752 adet rüzgar başvurusu hiçbirinin ölçümü olmadan kabul edilmişti. Masa başında, haritalara bakarak yapılmış bu başvurulardan doğan yanlışlıkların yeni başvurular alınırken tekrarlanmaması için önlem almak ve gerçek yatırımcıların başvurmasını sağlamak amacı taşıyoruz” dedi.

  Rüzgar santralleri ile ilgili 5513 MW’ı yarışmalı, 2000 MW’ı tekli başvuru olmak üzere toplam 7500 MW tutarında 211 adet yeni lisans verileceğini hatırlatan EPDK Yenilebilir Enerji Grup Başkanı Hulusi Kara, sözlerini şöyle sürdürdü: “Önümüzde yeni bir süreç var. Enerji Bakanlığımızın Strateji Belgesi’nde yer alan 2023’te 20 bin MW hedefi doğrultusunda yeni başvuruların alınması gündeme gelecek. Bu yeni başvurular alınırken eskiden yapılmış hatanın tekrarlanmaması gerekir. Bunun için daha gerçekçi başvurular yapılsın istiyoruz. Bundan sonraki süreçte daha uygulanabilir bir yöntem ve herkesin kazanabileceği bir sistemin ortaya konması gerekiyor. Bizim bundan sonraki hedefimiz, verilen lisansların hayata geçmesi, lisansı da yapabilecek kişilerin almasını sağlamak…

  Bu kapsamda 6094 sayılı Yenilenebilir Enerji Kanunu değişikliğinde güneşle ilgili mutlak suretle ölçüm bulundurma zorunluluğu gelmişti. Güneşle ilgili bu zorunluluğu lisans yönetmeliğine derç ederken bundan sonraki süreçte aynı konunun rüzgar için de olması gerektiği dikkate alındı ve bununla ilgili bir tebliğin yayımlanması gereği hasıl oldu. Bu kapsamda hazırladığımız taslak ile ilgili olarak kamu ve özel sektör kuruluşlarından, Bakanlıktan, ilgili sivil toplum kuruluşlarından gelen görüşleri değerlendiriyoruz.

  Görüldüğü kadarıyla iki noktada sıkıntı var: Taslakta ‘ölçüm direkleri dikildikten sonra bize başvurulmasını’ istemiştik. Proje geliştiricilerin bu konuda ‘Yerim belli olur!’ diye endişe içine girdikleri görülüyor. Birçok yatırımcıdan bu yönde serzenişler geldi. Bunu çözmeye çalışacağız. Ayrıca ölçüm süresinin uzun olduğu yönünde eleştiriler oldu. Diğer taraftan ‘Güneş enerjisiyle ilgili ölçüme ne gerek var!’ diyenler oldu. Doğrudur. Güneşte ölçüme gerek olmadığını biz de biliyoruz. Ama maalesef bu konu kanuna kondu. O yüzden bir şekilde bunu mevzuata derç edeceğiz. Ama bu ölçümün süresinin ilk başta belirtilen ‘1 yıl’dan daha az bir süre olmasını sağlamaya çalışacağız”.

  TIP: Use Markdown to format text! Yardım? Min 5 and max 30000 characters allowed! ERROR: Comment should be at least 5 and max 30000 characters long!
  İşleniyor...
× Teşekkürler

...

Your Answer has been added successfully, thanks for participating! Now refreshing this page...

Tartışmaya katıldığınız için teşekkürler, cevabınız yayınlanmıştır.