Üye Girişi / Üye Ol

Enerji ticareti süreci hakkında sorular?

Merhaba. Bir araştırmacı olarak VİOP ile enerji ticareti hakkında aklıma takılan sorular var.
Örneğin VİOP’tan 150 TL bedelle Kasım ayı kontratı için 5 lotluk alım anlaşması yaptım. Anlaşma büyüklüğüm (30x24x0,5 MWh) 360 MWh oldu. Vade sonunda Kasım ayı ortalama PTF’si 145 TL oldu. Bu durumda satış tarafına 5 TL x30x24x0.5 yani 1800 TL ödeme yapacağım(???) Peki fiziki teslimatın olmadığı VİOPta, 150 TL ile önceden riskini aldığım işlemlerimi GÖP’e teklif vererek nasıl reelleştireceğim. Konuya hakim bir arkadaş yardımcı olabilirse sevinirim.

Ayrıca yaptığım anlaşmaya istinaden GÖPte emir verirken her saat için 0,5 MWh baz yük emri vermek zorunda mıyım?

Cevaplar ( 2 )

 1. Viob ayrı bir ticari platformdur ve tüm finansal işlemler gibi fiziki teslimatın olduğu gün öncesi piyasasıyla herhangi bir ilişkisi yoktur. Bu sebeple viobta almış olduğunuz pozisyonu GÖP e bildirmezsiniz. Sadece gün öncesi piyasasında oluşan PTF vade sonununda kontratın referans ve uzlaştırma fiyatıdır.

  TIP: Use Markdown to format text! Yardım? Min 5 and max 30000 characters allowed! ERROR: Comment should be at least 5 and max 30000 characters long!
  İşleniyor...
 2. Merhaba, saatlerce aradığım soruyu cevaplarsanız sevinirim.
  Güneş enerji santrallerinde paneller seri mi yoksa paralel mi bağlanır? Neden?

  TIP: Use Markdown to format text! Yardım? Min 5 and max 30000 characters allowed! ERROR: Comment should be at least 5 and max 30000 characters long!
  İşleniyor...
× Teşekkürler

...

Your Answer has been added successfully, thanks for participating! Now refreshing this page...

Tartışmaya katıldığınız için teşekkürler, cevabınız yayınlanmıştır.