Üye Girişi / Üye Ol

Enerji kooperatifi hk.

Arkadaşlar kooperatifler lisanssız elektrik üretim santrali kurmak istediklerinde gösterecekleri tüketim tesisi ortakların üzerine olması yeterlimi yada ortaklar kooperatif adına mı aboneliğini devretmesi gerekir mi?
Gerekli ise kanun veya yönetmeliğin hangi maddesinde yazıyor. Ben lisanssız elektrik üretim yönetmeliğine baktım hep “aynı tarife grubundaki bir veya birden fazla gerçek veya tüzel kişilikler üretim tesisi kurmak amacıyla kendi uhdelerindeki tüketim tesis veya tesisleri birleştirebilir” ve buna benzer maddeler var ama aboneliğin kime ait olması gerektiği ile ilgili bir madde bulamadım.Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Cevaplar ( 1 )

  1. Sayın…. (isminizi yazmadığınız için size hitap edemiyorum)
    Kooperatiflerin genel işleyişinden çok farklı düşünmeyin enerji kooperatiflerini de. Her kooperatif ortağı ilk aşamada enerji tüketicisi olmak zorunda (bireysel veya tüzel). Bu tüketiciler kurdukları kooperatif aracılığı ile enerji üretimi ve satışı yapabilirler. Yani sadece tüzel bir kişilik oluştururlar. Kendi isimlerine abonelik devam eder, fakat üretim ile tüketim sonrası mahsuplaşma ile aradaki fark, kooperatif adına tahsis edilir. Bu farkın nasıl dağıtılacağı ise kooperatif tüzüğünde belirlenir.

    Oral KAYA/Çanakkale

    TIP: Use Markdown to format text! Yardım? Min 5 and max 30000 characters allowed! ERROR: Comment should be at least 5 and max 30000 characters long!
    İşleniyor...
× Teşekkürler

...

Your Answer has been added successfully, thanks for participating! Now refreshing this page...

Tartışmaya katıldığınız için teşekkürler, cevabınız yayınlanmıştır.