Üye Girişi / Üye Ol

Elektrik Piyasası 2011-2015 Dönemi EDAŞ Tarifeleri

http://www.epdk.gov.tr/web/elektrik-piyasasi-dairesi/edas-tarifeler

Yukarıdaki EPDK nın sayfasından bakacak olursanız özelleştirme öncesi ve sonrası gider tablolarını göreceksiniz. Bu tabloya göre dağıtım bölgeleri özelleştirmelerinin yapıldığı yılda giderleri düşeceğine yükseldiği görülüyor(özellikle 2010 ile 2011 Yılı). Yorum da takdir de halkımızın.

Cevaplar ( 16 )

 1. katılıyorum, teorikte serbestleşme tüketiciye katkı sağlaması gerekir fakat şuan katkı sağlamadığıda ortada, ama uzun vadede kesinlikle katkı sağlayacaktır.

  TIP: Use Markdown to format text! Yardım? Min 5 and max 30000 characters allowed! ERROR: Comment should be at least 5 and max 30000 characters long!
  İşleniyor...
 2. Zorunlu kullanıcı olduğumuz için itiraz etsek neyazar.

  TIP: Use Markdown to format text! Yardım? Min 5 and max 30000 characters allowed! ERROR: Comment should be at least 5 and max 30000 characters long!
  İşleniyor...
 3. Epdk serbest tüketicinin net avantajlarını bir şekilde dağıtım firmalarına aktarma peşinde. 2010 ve 2011 yıllarında elektrik piyasasında serbest tüketici hakkını kullanan abone sayısının artması ile orantılı gibi geliyor bana.

  TIP: Use Markdown to format text! Yardım? Min 5 and max 30000 characters allowed! ERROR: Comment should be at least 5 and max 30000 characters long!
  İşleniyor...
 4. Edaş yetkililerine elektrik kesintisinden sonra buz dolabım
  da bazı parçalarınhasar gördügü servisçe tesbit edildi. servis bilgileri elimde üç ayrı servis çagırdım üçünden de aynı yanıtı aldım
  yük sek gerilim veya elektrik kesintisinden kaynaklanan arıza olarak söylediler.Buz dolabının 5 gün fişini çektim buzu erisin diye tekrar çalştırdık sonuç aynı, servisi tekrar çeğırdım iki parçası değ şimdi bişecek dediler parçalarını değiştirdiler eski çıkan parçaları saklıyorum. ani elektrik kesintisinden oluştugu servis tarafından söylendi. birkaç gün önceleride binada sayaç değişimi yapıldığını gördüm.Hatta elektrigi keseceğinizi niye haber vermediniz dedi.Komşularda şahit daha sonra böyle bir durumla karşılaştım, Bana binada başka hasar varmı dediler komşulara sordum sadece benim dolabım hasar görmüş. üç servis ayrı ayrı fiat istedi yapmak için birisi 250 tl digeri 170 tl
  diger biri 120 tl istedi içlerinden insaflı olana yaptırdım .şimdi şirket benim bu hasarımı karşılarmı neyapmam lazım saygılarımla.

  TIP: Use Markdown to format text! Yardım? Min 5 and max 30000 characters allowed! ERROR: Comment should be at least 5 and max 30000 characters long!
  İşleniyor...
 5. 24 Ocak 2012, | HASAN

  Merhaba
  Muhtemelen dedikleriniz doğru. Ancak bunu kurumlara kabul ettirmeniz çok zor. Şimdi bir dilekçe ile başvursanız büyük bir ihtimalle size olumsuz cevap verecekler. Bu olumsuz cevabı alarak ya tüketici hakem heyetine (valiliklerde, kaymakamlıklarda) gidip dilekçe vereceksiniz ya da dava açmanız lazım. Tabi dava açmak demek bu ülkede tam bir problem. Açıkçası başınıza iş almış olursunuz. Eğer mahkeme davayı kabul ederse,
  Dava sonrasında bilirkişi tayin edilecek ve evinizin:
  1. BİNA TOPRAKLAMASI ÇOK iyi YAPILMIŞ OLMALIDIR.
  2. BİNA GİRİŞ ŞALTERİ TERMİK AYARLI OLMALIDIR.
  3. HER DAİREYE GİRİŞDE KAÇAK AKIM RÖLESİ OLMASI GEREKLİ.
  4. HER DAİREYE AİT KOLON SİGORTALARI SAĞLAM OLMALIDIR.
  5. HER DAİRENİN LİNYE SİGORTALARI SAĞLAM OLMALIDIR.
  gibi teknik özellikleri, cihazınızın daha önce tamire gidip gitmediği,alım tarihi, mutlaka faturası istenecektir, vs. hepsi göz önünde tutularak yine büyük ihtimalle olumsuz rapor hazırlayacaklar.Çünki bilir kişi heyeti yukarıda birkaçı belirtilen teknik özellikler gibi kaba tarif edeceğim delillere göre rapor hazırlayacaktır.ve siz davayı kaybedeceksiniz.. Şimdi çok karamsar yazıyor olabilirim ama Türkiye gerçeği bu. Hâlbuki medeni ve topluma saygılı bir ülkede sadece dilekçe vermeniz yeter de artar bile. Pratikte yukarıda ki ve diğer teknik şartları sağlasanız da elektriğin hızından daha duyarlı davranan devre elemanları olamayacağından cihazlarınızı özellikle TEDAŞ ın iletim hattından kaynaklanan problemlerden koruyamazsınız..Elektrik ışık hızına yakın bir hızla devrede dolanır.Dolayısı ile bu hızda ki bir problemi önleyecek bir devre elemanı daha keşfedilmedi. Ancak cihazlar zarar gördükten yada zarar verecek akım geçtikten sonra daha büyük bir zarardan koruyan devre elemanları vardır. Siz bunu bu ülkede hiç bir kuruma kabul ettiremezsiniz. Benim tavsiyem Allah’a havale edin.Ama yinede bir dilekçe ile başvurun gelen sonucu enerji bakanlığına bu yazdığım yazıyı da ekleyerek gönderin. Artık karar sizin. Saygılarımla.

 6. TEŞEKKÜR EDERİM BİLGİLENDİRMENİZ İÇİN.

  TIP: Use Markdown to format text! Yardım? Min 5 and max 30000 characters allowed! ERROR: Comment should be at least 5 and max 30000 characters long!
  İşleniyor...
 7. Bende daha önceleride oldugu gibi bu işmide allaha havale ediyorum . çünkü adaletin geç teçelli ettigi bir ülkede yaşıyoruz , zaten şirketlerde bunun bilincinde oldukları için vatlar bol ama ödemeye gelirse işin yoksa uğraş .

  TIP: Use Markdown to format text! Yardım? Min 5 and max 30000 characters allowed! ERROR: Comment should be at least 5 and max 30000 characters long!
  İşleniyor...
 8. Elektrik faturalarında uzun yıllardır abonelerden tahsil edilen fakat elektrik kullanım bedeli içerisinde hesaplanan kayıp kaçak bedeli faturalarda ayrıca belirtilince aboneler isyan etti. Özelleştirmeler sonrası bu paraların şirketlere gideceğini savunan tüketici dernekleri konuyu yargı yoluna taşımaya çalışırken, uygulamayı ‘kümesteki kazı yolma politikası’ olarak değerlendiriyor.

  EPDK yetkilileri ise abonelerden alınan bu paraların özelleştirme sonrası şirketler tarafından kayıp ve kaçakla mücadele için kullanılacağını belirtiyor.Bu arada kayıp kaçak bedeli ile igili hazırladığımız ankete saat 17.00 itibarı ile katılan 21 bin 586 hurriyet.com.tr okuyucusunun yüzde 97.9’u ugulamayı doğru bulmadığını belirtti.

  Tüketici dernekleri uygulama ile kanunlara uymayanların cezasının kanunlara uyanlara ödetildiğini savunurken ‘hatta ne kadar çok elektrik tüketir, faturanızı öderseniz o oranda daha çok cezalandırıyorsunuz’ şeklinde yorumladı.

  Basit bir hesapla ayda 100 lira elektrik tüketen bir abonenin faturasına her ay yaklaşık 10 lira kayıp kaçak, yani kullanmadığı elektriğin bedeli yansıyor. Bu rakam yıllık olarak 120 liraya ulaşıyor. Bir başka ifade ile tüketiciler yılda 12 yerine 13 ay fatura ödemiş oluyor.

  TÜKETİCİ DERNEKLERİ: HUKUKSUZ BİR UYGULAMA

  Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) Başkanı Yardımcısı Ali Çetin, kayıp ve kaçak tüketim bedeli ile ilgili hurriyet.com.tr’ye yaptığı açıklamada, bu bedellerin vatandaşa yüklenmesinin haksız olduğu kadar hukuksuz bir uygulama olduğunu da belirtti.

  3 ayda karar vermesi gereken tüketici heyetleri 7-8 aydır karar veremiyor

  Konuyu uzun zamandan beridir takip ettiklerini ve tüketici hakem heyetlerinden bir karar çıkmasını beklediklerini söyleyen Çetin, “Tüketici dernekleri olarak davayı ilerletebilmek için tüketici heyetlerinin vereceği bir karara ihtiyacımız var. Başvurular olmasına karşın 3 ayda cevap vermesi gereken tüketici heyetleri 7-8 aydır cevap vermiyorlar. Bizim de bu sebeple elimiz kolumuz bağlı kalıyor. Bir karar çıktığı takdirde bunu derhal tüketici mahkemelerine taşıyacağız” dedi. Çetin şöyle devam etti:

  “Özelleştirme öncesi vatandaşın devlete ödediği kayıp ve kaçak bedelleri Doğu ve Güneydoğu Anadolu’ya verilen sübvansiyon olarak algılanıyordu. Artık elektrik özelleştirme sürecinde kayıp kaçak tutarları belirli bir oranda bu şirketlere gidiyor. Elektrik dağıtım şirketleri de kayıp ve kaçağın önüne geçebilmek için yatırım yapmak yerine bu bedelleri vatandaştan almaya devam ediyorlar. Devlet de buna seyirci kalıyor. Hatta vatandaşın kullanmadığı halde ödediği paralar üzerinden bir de KDV alınıyor. Bir anlamda devlet soyguna seyirci kalmıyor teşvik ediyor. Tam anlamıyla kümesteki kazı yolma politikası devam ediyor” dedi.

  ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ : KAYIP VE KAÇAK ABONELERİN SORUMLULUĞU DEĞİLDİR

  Elektrik tarife bileşenleri EPDK tarafından düzenlendiğini hatırlatan İzmir Elektrik Mühendisleri Odası Başkanı Sedat Gülşen, 2011 yılında yapılan değişiklik ile 4 olan bileşen sayısına, kayıp kaçak bedeli ve sayaç okuma bedelinin de eklendiğini belirtti.

  Tarife bileşenlerindeki durum enerji bakımından Türkiye’deki sistemin ne kadar parçalandığının bir göstergesi olduğunu söyleyen Gülşen şöyle devam etti:

  “İletim A.Ş., Üretim A.Ş. gibi Türkiye’deki elektriğin üzerinde birçok şirket varken maliyetlerin düşürülmesini beklemek, kayıp kaçakla mücadele etmek mümkün değil. Sistemin bozukluğundan, dağıtım şirketlerinin hatalarından dolayı oluşan bedellerin de faturasını ödeyen aboneler yüklenmesi çok büyük bir haksızlık. Özel şirketlerin hatalarını işlerini yapmamalarının bedelini biz ödemek zorunda değiliz. Bu şirketlerin teknik eleman yetersizliği, zamanında yapılmamış bakım, elektromekanik techizattaki değişikliğin zamanında yapılmaması gibi eksikliklerden doğan maliyetler ve kayıplar şirketlerin sorumluluğunda olmalı.”

  Devletin kayıp ve kaçak ile mücadele eli zayıfladı

  Devletin kaçak ile mücadelede en etkin denetimi sayaç okurken gerçekleştirdiğini hatırlatan Gülşen, “Daha önceden sayaç okuma işini devletin kendi ekibi gerçekleştiriyordu. Fakat bunun da taşeron şirketleri devredilmesi ile kaçak elektrik kullanımı daha da arttı. Çünkü devlet en etkin silahı olan denetimi taşeronlara devretmiş oldu ve olası bir kaçak teşhisi tamamen bu şirketlerin insafına kalmış durumda.” dedi.

  ANKET SONUCU: Elektrik faturalarından alınan kayıp kaçak bedeli ile ilgili hazırladığımız anketin sonucu belli oldu. Saat 17.00 itibarı ile yoğun ilgi gören ankete 20 bini aşkın oy kullanıldı. Ankete katılan 21 bin 568 okurumuzun yüzde 97.9’u kayıp kaçak uygulamasının haksız ve yanlış bir uygulama olduğu yönünde oy kullanırken ankete katılan 422 kişi ise bu uygulamayı doğru bulduğunu belirtti.
  EPDK: ŞİRKETLER KAYIP VE KAÇAĞIN ÖNLENMESİ İÇİN YATIRIM YAPACAK

  Kayıp kaçak bedellerinin vatandaşa yüklendiği iddialarını sorduğumuz EPDK yetkilileri verdiği bilgilerde bu bedelin yeni olmadığını sadece faturalarda ayrı bir kalem olarak gösterilmeye başlandığı için sanki yeniymiş gibi algılandığını belirtti. Özelleştirme sürecinde şeffaflaşma adına bu gibi gider kalemlerinin faturalarda ayrıca belirtilmesi için Müşteri Hizmetleri Yönetmeliğini güncelleme ihtiyacı duyduklarını söyleyen yetkililer, “2015 yılına kadar bütün kayıp kaçaklar ulusal olarak tüm kullanıcılar tarafından karşılanacak. 2015 yılından sonra ise bölgesel sisteme geçilerek her kullanıcı kendi bölgesindeki kayıp kaçağın bedelini ödeyecek. Yönetmeliklerde böyle öngörülmesinin nedeni bölgesel olarak çok büyük farklılıklar olduğu içindir. Zaten tüketicilerin itirazı buradan kaynaklanıyor. Herkes başkasının kayıp ve kaçak kullanımını ödemek istemiyor. Ama bunu ödememenin tek yolu kayıp kaçağın azaltılmasıdır ve bunun için gereken bütün çalışmaları yapıyoruz” şeklinde konuştu.

  Özelleştirme sonrası kayıp kaçak bedellerinin özel şirketlere gideceği ve onların da kayıp kaçağın önlenmesi için bir yatırım yapmayacağı yönündeki iddialara da değinen EPDK yetkilileri, “Elektrik dağıtımı özelleştirmelerini kazanan şirketlerin kayıp kaçak oranları ile ilgili ne kadar yatırım yapacağı ve bu oranların ne zaman hangi seviyelere düşürmesi gerektiği belirlenmiş durumda. Biz bütün yaptırımları dağıtım şirketlerine uygulayarak gereken denetimleri sağlayacağız.” dedi.

  Kayıp kaçak oranları güncel olarak hesaplanamıyor

  Elektrik kaçak oranının her ay aynı olmamasına rağmen kullanıcıların her ay yaklaşık yüzde 10 kayıp kaçak bedeli ödemesini de değerlendiren yetkililer, “Maalesef Türkiye’de elektrik dağıtım sitemi çok gelişmiş değil. Güncel olarak bu oranları hesaplayamadığımız için yıllık bir kayıp kaçak tutarı üzerinden bir oran belirleyip kullanıcılarımıza yansıtıyoruz. Buradaki sorunu çözmek için bütün altyapı yatırımlarımız sürüyor özelleştirme şirketlerimizi de bu yatırımlara yönlendireceğiz. Ama faturalardaki kayıp kaçak bedellerinin azaltılmasında en önemli unsur kaçak kullanımın önlenmesidir. Kayıp ve kaçağın önüne geçmeden onu ölçecek sistemleri geliştirmenin bir anlamı olmaz” dedi.

  KIZILOT: KAÇAK KULLANMAYANLARA HAKSIZLIK YAPILIYOR

  Kayıp ve Kaçak kullanım bedeli üzerine tüketici derneklerinin yürüttüğü çalışmaları doğru bulduğu belirten Hürriyet Gazetesi Ekonomi Yazarı Şükrü Kızılot, “Kaçak kullananlar yasadışı bir işi yapıyorlar. Bu kaçak kullanım bedeli yasalara uyan vatandaşlara yansıtılıyor. Bence tamamen hukuka aykırı bir durum. Dürüst mükellefleri resmen cezalandırıyorlar” dedi.

  Daha çok tüketen daha çok cezalandırılıyor

  Mevcut uygulamayla, yasalara uyarak aboneliğini yaptıran kaçak kullanmadan ödemesi yapan iyi niyetli kişilere, ‘Yasaya uymayan kaçak kullananların parasını da sen öde’ deniyor diyen Kızılot, “Haliyle vatandaş doğal olarak ‘benim suçum ne’ diyor. Hatta kurallara uyarak elektrik tüketen aboneler ne kadar çok elektrik tüketiyorsa o kadar çok kaçak bedeli ödeyerek daha fazla cezalandırılıyor. Tıpkı apartman aidatı ödemeyen bir malikin bu borcunun diğer apartman sakinlerinden talep edilmesi gibi bir durum. Oysaki böyle bir olay olduğunda aidatını ödemeyen tespit edilip hukuki yollarla kendisinden tahsil ediliyor. Elektrik kayıp ve kaçaklarında da böyle yapılmalı. Yapılamıyorsa da kaçak kullanmayanlardan tahsil edilemez” dedi.

  Kızılot, bu ve benzeri uygulamaların yatırım yapmak isteyen, işini büyütmek isteyenleride alıkoyduğunu da belirtti.

  TIP: Use Markdown to format text! Yardım? Min 5 and max 30000 characters allowed! ERROR: Comment should be at least 5 and max 30000 characters long!
  İşleniyor...
 9. Devletin vergi usul kanunlarında Ödediğimiz vergiler yol , su , elektrik olarak vatandaşa geri dönmesi lazım , marketten aldığımız Kuru fasulyenin, patlıcanın vergisini yol su elektrik olarak geri vatandaşa vermesi lazım , Oysa taşıt vergisi , yol vergisi, asfalt vergisi, elektrik vergisi, su vergisi , sağlık vergisi eğitim vergisi BU SAYDIKLARIM DEVLETİN DEVLET OLMA ÖZELLİĞİNİ ORTAYA KOYAN BİR GÜÇTÜR ve bu hizmetler Devletin vatandaşa karşı asli görevidir . devlet bu görevi yapmadığı gibi. ZARURİ İHTİYAÇ OLAN EĞİTİM, YOL , SU , ELEKTRİK, SAĞLIK ..Hizmetlerinden korkunç vergiler .Alınarak Devlet olma özelliğini yitirmiştir. . BUNLARIN HEPSİ VERGİDEN MUAF OLMALIDIR . Devlet hata yapıyor . Ortada devlet değil Özel şirket var. Türkiye cumhuriyeti devlet özelliğinden uzaktır . Özel şirkettir . Aynı zamanda Kanunları bu vergileri toplamak için elindeki Kanun gücünü kullanmaktadır . Savcısı , hakimi, yargıç ‘ ı Kullanarak insanlara baskı yaparak Zorla vergi alarak , İnsanların insan gibi yaşama haklarını elinden almaktadır. Ülkede devlet yöneticileri asli görevlerini yerine getirmiyor . ve olmadık Maaşlar alarak vatandaşın sırtından kambur oluşturuyor… Bu durumu kim düzeltirse Ülkenin yönetimini O yapsın . Sizler bu ülkeyi hakketmiyorsunuz
  Bunları yazdım diye başkanımız umarım alınmaz ben yapılanlara alınıyorum bu kadarını yapıyorum . bunları yazdım diye internetten ve ülkeden aforoz edilmeyiz umarım bu yazıyı yayılarsınız umarım.

  TIP: Use Markdown to format text! Yardım? Min 5 and max 30000 characters allowed! ERROR: Comment should be at least 5 and max 30000 characters long!
  İşleniyor...
 10. 02 Mart 2012, | ATA

  ÇOK HAKLISIN

 11. epdk nın açıklaması yanlış 2012 yılı için kayıp kaçak oranını düşürdü dogru
  fakat dagıtım şirketlerinin aldıkları dagıtım ve sistem kullanım bedellerini artırdılar dalayısı ile faturalara hiç yansımadı.

  bir yıldır zam yok fakat elektrik birim fiyatını düşürerek dagıtım ve sistem kullanım bedellerini artırarak dagıtım şirketlerini gözetlemeleri sonucu serbest tüketici rekabetini engellediler.

  toptan satış firmalarını neden yüksek bedellerle lisans verildi. ve şimdi yok edilmeye çalışılıyor
  bunlar sorgulanmalı.

  sonuçta kayıp filan bahane elektirigin fiyatını tek kalem yapsalar kim ne diyecek .

  TIP: Use Markdown to format text! Yardım? Min 5 and max 30000 characters allowed! ERROR: Comment should be at least 5 and max 30000 characters long!
  İşleniyor...
 12. En güzeli kendi elektriğini kendin üretmek,
  yıllardır elektriğe dünya paralar ödedik ,egzostan çıkan duman gibi boşa giden paralar yerine pv fotovoltaik üreteçler yapsak şimdi fatura ödemez ve üzülmezdik.

  TIP: Use Markdown to format text! Yardım? Min 5 and max 30000 characters allowed! ERROR: Comment should be at least 5 and max 30000 characters long!
  İşleniyor...
 13. 1982 yılı tapu kayıtlı ticaret hanemin satışını yaptım.Elektrik sayaç devri için Kahraman Maraş elektrik kurumu AKEDAŞ DAĞITIM ŞİRKETİNE devir için başvuru da bulundum devir alan kişiden 210 TLgüvence bedeli alındı.işlemler bittikten sonra bende bana ait olan güvence bedelini istedim bana ödeme yapamıyacaklarını söylediler. gerekçe olarakta elektrik kurumunun o zamanlar devlete ait olduğunu kendilerinin özel şirket olduklarını söylediler.Ben itiraz ettim nasıl oluyorda bana ait sayacı siz 210 TL YE SATARKEN benim haklarımı hiçe seyıyorsunuz dedim. tam 3 – 4 gün gitim geldim işi yokuşa sürmek için bana maliyedem mükellefiyet kaydımın olup olmadığını gösteren belge istediler kaydımın olmadığına dair onay getirdim sayaç terkiyle maliyenin ne alakası ola bilir onuda anlamış değilim. kurumun müdürüyle görüştüm saat beşe yaklaşıyor vezne kapandı pazartesi gel ödeyelim dediler pazartesi gittim , müdür bey bunun bir hak oldugunu ödenmesi gerektiğini söylerken, diğer taraftan yetkili memur un sürekli itirazıyla karşılaştım .müdür ısrar ediyor memur şirketten bilgi almadan bana ödeme yapamıyacaklarını söylüyor.işlemlerim öyleden sonraya kaldı tekrar uğradım ,para ödeme yapamıyacaklarını hemde alacağım paranın çok düşük oldugunu 24 TL gibi bir tutar olduğunu dosya incelemesinde bilgisayardanda incelemelerini duyduğum kadarıyla o zaman için 75 lira gözüktügünü kendi aralarında konuştuklarınada şahit oldum. şimdi şirkete 3 sayfa dolusu yazı yazdıklarını oradan gelecek muhasebe emrine göre bana ödeme yapıp yapmayacaklarını 15 gün sonra bana yazı ile bildireceklerini söylediler . bana ait bir mal sayılmazmı devir hakım varsa sayaç güvence bedelinide alma hakım yokmu üstelik tefe veya tüfeye göre farkınıda almam gerekir diye biliyorum. aynı durum dogal gaz sayaç devirlerinde de işlem görüyor bu konuda bana yardımcı olusanız sevinirim saygılarımla.

  TIP: Use Markdown to format text! Yardım? Min 5 and max 30000 characters allowed! ERROR: Comment should be at least 5 and max 30000 characters long!
  İşleniyor...
 14. Arkadaşlar neredesiniz önerilerinizi bekliyorum.

  TIP: Use Markdown to format text! Yardım? Min 5 and max 30000 characters allowed! ERROR: Comment should be at least 5 and max 30000 characters long!
  İşleniyor...
 15. Dağıtıcı şirket veya EPDK ile ilgili sorunlar(Tarifeler-abonelikler-açma kesme işlemleri-sayaç bağlama sökme işlemi-vs)

  Uzun süredir paylaşıma açmak istediğim ancak fırsat bulamadığım bir konuyu formda bir katılımcı arkadaşımızın sıkıntısı üzerine acilen açılması kanaati ile siz değerli katılımcılarla paylaşmak istedim.

  ilk sorun: Depozito ( Güvence bedeli)

  Katılımcı arkadaşımız bu formun http://sorucevap.enerjienstitusu.com/2012/enerji-piyasasi/elektrik-piyasasi-2011-2015-donemi-edas-tarifeleri ilgili sayfasında AKEDAŞ (Adıyaman Kahraman Maraş Elekt.Dağ. Şirketi) tarafından birtakım bahanelerle ödenmeyen şikayeti:

  Güvence bedeli ELEKTRİK PİYASASI MÜŞTERİ HİZMETLERİ YÖNETMELİĞİ

  Madde 26 – ….. Perakende satış sözleşmesinin feshi veya sona ermesi durumunda perakende satış lisansı sahibi tüzel kişi, nakden tahsil edilen güvence bedelini, tüm borçların ödenmiş olması kaydıyla, güncelleştirerek, talep tarihinden itibaren en geç üç işgünü içerisinde ilgili gerçek veya tüzel kişiye iade eder. Ayrıca 1/1/2011 http://www.epdk.gov.tr/web/tarifeler-dairesi/epd_tarife_sss güvence bedeli ile ilgili:

  a) Şirketçe tahsil edilen nakit güvence bedeli, sözleşmenin feshedildiği, sona erdiği veya sayacın değiştirildiği tarihteki Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanmış olan en son aya kadar oluşan TÜFE oranı üzerinden güncelleştirilerek müşterinin şirket ile olan bütün hesaplarının tasfiyesinden sonra varsa bakiyesi işletme kayıtları veya müşterinin güvence alındı belgesi dikkate alınarak talep tarihinden itibaren en geç 3 (üç) işgünü içerisinde müşteriye iade edilir.

  Görülüyor ki kim olursa olsun ister özel şirket isterse resmi kurum güvence bedelini başvuru tarihi itibarı ile en geç üç (3) gün içinde geri ödemek zorundadır. Özelleştirmeyi istismar eden yada görev yaparken kendini kanun yerine koyan kendini bilmez üç beş kişi çıkmaktadır. Bunlara ne laf anlatabilir nede kanunları kabullendirebilirsiniz. Bunların anlayacağı tek dil görevden uzaklaştırmaktır.

  Ancak şunu da tüketici olarak bilmemiz gerekir. Abone olurken Elektrik kurumuna yaklaşık

  Dosya Bedeli 4 TL
  Bağlantı Bedeli 51 TL
  Damga Vergisi %8.25 6 TL
  Güvence Bedeli 144 TL
  TOPLAM 205 TL

  2011 yılı itibarı ile Mesken abone gücü 10 Kw a çıkarılarak 144 TL olarak Hesaplanır. Ancak abone işlemi 2010 yılı öncesi ise (Faturanın üst kısmında belirlidir.)abone gücü 5kW olacağından 14.4*5=72 TL güç bedeli iade hakkı vardır.

  Sonuç olarak abone kapama işlemi için müracaata ettiğinde abone gücüne göre güvence bedeli hesaplanır kurumun alacakları (Borç veya son endeks farkı) düşülerek aboneye ödenir. Prosedür budur bunun dışında işlem yapan kurumları EPDK ya şikayet edildiğinde EPDK hemen ödemesi gerektiğini belirten yada yukarıda bahsedilen yönetmenliğin ilgili maddesine atıfta bulunan bir cevap veriri. Her iki durumda da ilgili kurum yada şirket ödemeyi yapacaktır. Yine de çözülmezse tüketici ellerindeki belgelerle birlikte Tüketici Sorunları Hakem Heyetine başvurması sonrasında olumlu sonuç alabilecekleri düşünüyorum.

  TIP: Use Markdown to format text! Yardım? Min 5 and max 30000 characters allowed! ERROR: Comment should be at least 5 and max 30000 characters long!
  İşleniyor...
 16. Bilgilendirmeniz için teşekür ederim.

  TIP: Use Markdown to format text! Yardım? Min 5 and max 30000 characters allowed! ERROR: Comment should be at least 5 and max 30000 characters long!
  İşleniyor...
 17. bir sanayi kuruluşu olan firmamızın elektrik güvence bedeli iadesi alırken neye göre hesaplanır.

  TIP: Use Markdown to format text! Yardım? Min 5 and max 30000 characters allowed! ERROR: Comment should be at least 5 and max 30000 characters long!
  İşleniyor...
× Teşekkürler

...

Your Answer has been added successfully, thanks for participating! Now refreshing this page...

Tartışmaya katıldığınız için teşekkürler, cevabınız yayınlanmıştır.