Üye Girişi / Üye Ol

Ekim 2013 elektrik tarife tablosunda tablo 1 ve tablo 2 sekmeleri ayrımı?

Merhaba;

 

Ekim 2013 ve öncesi için yayınlanan tarifeler tablosunda tarife tablo1 ve tarife tablo2 sekmeleri bulunmaktadır.Bunları neye göre ayıracağız?

Ocak 2014 ‘ten sonra nihai ve faliyet bazlı olarak ayırılıyor. Benim ilgilendiğim faaliyet bazlı tarife tablosunda 4 nolu kısımda Perakende Tek Zamanlı Enerji Bedeli ticarethane olan kısımın ekim 2013 için karşılığı nedir?

 

Selamlar.

Cevaplar ( 1 )

  1. Ocak 2014’e kadar yayınlanan tarifelerde tablo1 ve tablo2 olarak ayrım yapılmaktaydı. Aslında aradaki tek fark; elektrik birim fiyatından kayıp-kaçak tutarının indirilmesiydi. Mesela Ekim 2014 tarifesinde 4 nolu kısım için tablo1’de ticarethane elektrik birim fiyatı 25 kuruş olarak yazar, tablo 2’de ise 20,5 kuruş olarak gözükmektedir. Aslında, tablo 2’değerinde 4i5 kuruş olan birim kayıp-kaçak değeri düşülmüştür, bu nedenle farklı gözükmektedir. Ocak 2014 ve sonrasında yayınlanan tablolarda artık tablo 1 ortadan kalktı, yani kayıp kaçak hariç olarak sadece yazılıyor. Yani, eski tablo 2, yeni tarifede faaliyet bazlı tarife tablosu.

    Değişikliğin sebebi, birkaç yıl önceki tarifelere bakıldığında anlaşılabilir; eskiden kayıp-kaçak ayrı olarak belirtilmemekteydi, yani sadece elektrik birim fiyatı vardı, kimse kayıp-kaçak için ne ödediğini bilmiyordu. Elektrik dağıtım şirketlerinin özelleştirilmesiyle maliyetlerin ayrılması ve şeffaflık altında bu değişim gerçekleştirildi.

    TIP: Use Markdown to format text! Yardım? Min 5 and max 30000 characters allowed! ERROR: Comment should be at least 5 and max 30000 characters long!
    İşleniyor...
× Teşekkürler

...

Your Answer has been added successfully, thanks for participating! Now refreshing this page...

Tartışmaya katıldığınız için teşekkürler, cevabınız yayınlanmıştır.